LUKÁŠ HOUDEK: HERNA

V pátek 13. června byla v Bystřici pod Hostýnem otevřena další herna. V té mohou návštěvníci vyhrát exekuci, pobyt za mřížemi nebo rozpad rodiny. Jedná se o výtvarnou instalaci ve výloze zchátralého objektu. Okrašlovací a zábavní spolek vyzval ke spolupráci výtvarníka Lukáše Houdka a společně tak skrze ironickou intervenci do veřejného prostoru chtějí otevřít debatu o regulaci hazardu ve městě.

Houdek osadil válce starého hracího automatu novými ikonami, které symbolizují rizika gamblerství. Stolek s popelníkem a rozkouřenou cigaretou, stará židle, popínavá květina a zaprášená záclona pak spolu s automatem dotvářejí prostředí omšelé herny. Ta je vměstnána do výkladní skříně. OZS ji získal k zapůjčení od věřitelského výboru, který se o dům soudí s bývalým vlastníkem a objekt na hlavní bystřické ulici kvůli dlouholetému sporu chátrá. Spolek výlohu zrekonstruoval a otevřel zde pouliční galerii s lakonickým názvem Výloha. Projekt Herna výtvarníka Lukáše Houdka galerii otevírá.

Asi nejvýraznějším prvkem instalace je polep samotné výlohy, kterému vévodí nápis "Herna". "Když lidé poprvé nápis zahlédli, trousili směrem k nám naštvané poznámky. Domnívali se, že se v Bystřici skutečně otevírá další podobný podnik a byli z toho rozhořčení. Ukázalo se nejen to, že instalace působí realisticky, ale také že OZS vybral téma, které obyvatele města skutečně trápí," vzpomíná na přípravu výstavy Lukáš Houdek. „Při bližším zkoumání výlohy ale obyvatelům dojde, že se jedná o ironickou parafrázi, která je přímočaře upozorňuje na problém zdánlivě snadné výhry, která v reálu ve většině případů znamená naopak propad do bludného kruhu. Výhry jsou totiž úplně jiné, než hráč očekává. Náš automat, který je centrálním objektem instalace, je v tomto ohledu upřímný a vykládá karty na stůl,“ dodává.

Vedle názvu instalace jsou po stranách výlohy zobrazeny také samotné nové ikony automatu - rakev, vypitá lahev nebo napůl roztržený dům symbolizující rozpad rodiny.  Na spodní hraně výkladní skříně je pak vyveden nápis shrnující současnou situaci malého moravského města: "Bystřice pod Hostýnem - 8 400 obyvatel - 8 heren - 110 herních prvků". "Pozornější kolemjdoucí snad nebudou mít problém pochopit náš záměr. Na dveře jsme navíc zavěsili dvě lahve a plechovku fazolí coby svérázné hlasovací zařízení - nad ně jsme kolemjdoucím napsali, aby vhozením fazole do jedné z lahví řekli, zda jsou pro nebo proti tomu, aby radnice zakročila proti bujícímu hazardu," vysvětluje předseda OZS Jakub Koníček.

Páteční pouliční vernisáže se zúčastnilo kolem 70 lidí. Ti se mohli setkat s autorem instalace, který zájemcům vytvořil památeční fotografii v interiéru herny. Návštěvníci si mohli rovněž zakoupit pohlednice s motivy instalace: "Na pohlednice se většinou dává něco, čím se daná lokalita může pochlubit, čím je výrazná nebo zvláštní. Všudypřítomné herny jsou pro obyvatele Bystřice čím dál výraznějším symbolem města - zbývalo jen se tímto faktem pochlubit navenek," komentuje ironický upomínkový předmět člen OZS Pavel Kubaník. Pohlednice nabídne spolek k prodeji rovněž na stránkách www.ozs.cz.

Instalace Herna bude ve Výloze na bystřické Dolní ulici k vidění celý měsíc. Její dernisáž proběhne 19. července formou veřejné debaty na téma regulace hazardu. 

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek se ve své tvorbě zabývá zejména problematikou identity, ať už své vlastní (Život snů, Freakshow, Všechny kalhotky mojí matky, Výročí), tak transgender osob (Robin, F64.0_online, Lilie, Ritika). V posledních letech se také ve své tvorbě věnuje tématu poválečného vysídlení Němců a proměnám českého pohraničí (Umění zabíjet, Umění dosídlit, Odložené životy, Musíš zapomenout na Johanna), případně intervencím do veřejného prostoru, které upozorňují na aktuální problémy (Teorie přizpůsobivosti, Pomník okupantům).

Lukáš Houdek, www.houdeklukas.com, foto@lukashoudek.cz, +420 604 463 676

Chcete nás podpořit?

Budeme rádi, když přispějete na naši činnost:

2000388454/2010 

Darovací smlouva ke stažení zde